DZIEŃ ZIEMI- MOTYLKI I MISIE

Piątek 20 kwietnia dla Misiów i Motylków był dniem pełnym wrażeń. Obie grupy oraz wychowawczynie, zaraz po śniadaniu, wyjechały autokarem na wycieczkę do leśniczówki „Szarak”, by świętować Dzień Ziemi. Celem wizyty w lesie było uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, konieczność jej poznania poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią. Dzięki tej wycieczce dzieci uświadomiły sobie, jaką rolę odgrywa las w życiu człowieka i zwierząt.

Na miejscu przedszkolaki wybrały się na spacer po lesie, by poszukać skarbów lasu. Mieli okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew. Ta wycieczka – to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia dla przedszkolaków. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały skarby. Były to liście, szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory, kamyki.

Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Najmłodsi spędzili miło czas na świeżym, zdrowym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.
Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne.

Po powrocie przedszkolaki wykonały jeszcze jedno bardzo ważne zadanie – posadziły wraz z paniami swoje drzewka na terenie naszego przedszkola. Ponadto podlały drzewka i powiesiły na nich swoje wizytówki. Na pewno te drzewka pozostaną dla nich pamiątką. Dzieciaki będą je codziennie obserwowały i dbały o nie, podkreślając w ten sposób ważną rolę drzew w życiu człowieka. Akcja sadzenia drzewek sprawiła dzieciom wiele radości i być może będzie zalążkiem do prawdziwej postawy przyjaciela przyrody w dalszym życiu.

You may also like...

Font Resize
Kontrast