Pokaz historyczny ” Ku niepodległej”

Dzisiaj, tzn. 22 marca w naszej szkole gościliśmy Grupę Artystyczną „Rekonstrukto” z pokazem historycznym „Ku Niepodległej”. Żywa lekcja historii upamiętniła dążenia Polaków o wolność pod koniec XVIII , w XIX i na początku XX wieku.

Uczniowie klas 0 – VIII usłyszeli opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli w imię honoru za Ojczyznę w powstaniach narodowych (kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym). Poznali losy polskiego oręża z okresu Księstwa Warszawskiego, sytuację Polaków pod zaborami. Podkreślono została rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego i jego wpływ na kształtowanie patriotyzmu wśród narodu polskiego.

Zaprezentowano broń i umundurowanie żołnierzy polskich z przełomu XVIII i XIX wieku, stroje z epoki (szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i w I wojnie światowej, ekwipunek i uzbrojenie żołnierzy.

 

Na zakończenie spotkania  każdy uczeń mógł osobiście zapoznać się ze strojem i rekwizytami.  Ta niezwykle barwna lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci  jej uczestników.

You may also like...

Font Resize
Kontrast