Dzień Patrona Szkoły

Dzień Patrona

            W dniu 30 maja odbył się w naszej szkole Dzień Patrona, który był podsumowaniem projektu edukacyjnego „Życie i twórczość Marii Konopnickiej”. W ramach projektu uczniowie brali udział w wielu inicjatywach mających na celu poszerzenie wiedzy o patronce naszej szkoły.

            Tegoroczne uroczystości rozpoczęliśmy od powitania gości, którymi byli reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lgocie Wielkiej.

Następnie pani Edyta Ostrowska zaprosiła wszystkich uczniów do gry terenowej „W pościgu za krasnoludkiem”. Przedszkolaki kolorowały krasnoludki, klasy I i II miały za zadanie posklejać rozcięty na wersy wiersz Marii Konopnickiej „Pranie” oraz wytropić wszystkie krasnoludki w książce „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Zadaniem uczniów klasy trzeciej było stworzenie gry planszowej opartej na utworach Marii Konopnickiej. Pozostali uczniowie z naszej szkoły oraz z Lgoty Wielkiej zostali podzieleni na 6 grup. Pierwszym zadaniem było wymyślenie nazwy grupy. Uczniowie wykazali się pomysłowością i już po kilku minutach przedstawiły się nam: „Słoneczne promyki”, „Pomocnicy Marysi”, „Komary”, „Krasnoludki”, „Jagódki” i „Madre słoneczka” .

Grupy z zapałem ruszyły w pościg za krasnoludkiem, by na przygotowanych w terenie stanowiskach wykonywać różnorodne zadania, nad wykonaniem, których czuwali koordynatorzy – uczniowie kl. VIII.  Na pierwszym stanowisku należało z dostępnych materiałów zrobić krasnoludka. Na kolejnym stworzyć krzyżówkę, której opisy haseł miały być związane z życiem i twórczością naszej patronki. Po złożeniu prac wszystkich grup, otrzymaliśmy hasło: JESZCZE ŚNIEŻEK PRÓSZY, JESZCZE CHŁODNY RANEK. Na stanowisku w altance uczestnicy z rozsypanki składali wiersz ”Stefek Burczymucha”. Na boisku szkolnym tworzyli zagadki i wierszyki, na placu zabaw zmagali się z ortografią w grze trimino, a w przyszkolnym ogrodzie przedstawiali biografię i utwory Marii Konopnickiej w postaci komiksu. Wszystkie zadnia wykonywane były z entuzjazmem. Grupy wykazały się zaangażowaniem i kreatywnością, a rywalizacja dopingowała uczestników do wytężonego działania i współpracy w grupie.

Po dwóch godzinach intensywnego „pościgu za krasnoludkiem” ponownie spotkaliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, gdzie poszczególne grupy zaprezentowały efekty swoich zmagań. W nagrodę otrzymały figurki krasnoludków, które ozdobią nasz szkolny ogród.

Następnie zostały ogłoszone wyniki międzyszkolnego konkursu „Portret Marii Konopnickiej – lapbook”. Pani dyrektor wręczyła laureatom nagrody. W kategorii klas IV-VI zwycięzcami zostali:

I miejsce – Emilia Szewczyk SP w Raciszynie

II miejsce – Magdalena Kapela SP w Bogumiłowicach

III miejsce  – Kacper Borowiecki SP w Bogumiłowicach

Wyróżnienie –  Filip Szewczyk SP w Raciszynie

W kategorii klas VII-VIII

             I miejsce –  Maria Gorczyńska SP w Lgocie Wielkiej

            II miejsce – Kaja Klekowska SP w Lgocie Wielkiej

           III miejsce – Paulina Rak Sp w Lgocie Wielkiej

           Wyróżnienie – Julia Kamyszek SP w Bogumiłowicach

Po rozdaniu nagród została przedstawiona prezentacja podsumowująca projekt „Życie i twórczość Marii Konopnickiej – Patronki naszej szkoły”.

            Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do świetlicy, gdzie można było poczęstować się słodkościami i soczkiem.

            Nad przygotowaniem i przebiegiem obchodów Dnia Patrona czuwały panie polonistki: Aneta Głowacka-Garus, Justyna Kubiak i Edyta Ostrowska.

 

You may also like...

Font Resize
Kontrast