Narodowe Czytanie

Dnia 7 września 2018r. nasza szkoła wsparła ogólnopolską akcję, zapoczątkowaną w 2012r. przez Prezydenta RP,  Narodowe Czytanie. W tym roku, w rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, lekturą Narodowego Czytania było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.  W godzinach 11.00- 12.40 Pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie klas V-VIII zebrali się w świetlicy szkolnej. Na wstępie został odczytany list Prezydenta RP, w którym czytamy m.in.:

„ W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Następnie przedstawiliśmy biografię autora Przedwiośnia i Pani Dyrektor rozpoczęła czytanie I rozdziału utworu, po niej czytali nauczyciele, a następnie uczniowie. Wszyscy w ciszy i skupieniu słuchali opowieści o losach Cezarego Baryki i o „szklanych domach”.

Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie stanie się tradycją naszej szkoły.

                                                        Aneta Głowacka-Garus

                                                        Edyta Ostrowska

                                                        Justyna Kubiak

You may also like...

Font Resize
Kontrast