Z WIZYTĄ W WARSZAWIE

Warszawa da się lubić……

Wczesnym rankiem 14 czerwca 2016 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. Angeliką Błasiak, p. Longiną Jackowską, p. Iwoną Włodarczyk oraz
p. Aleksandrą Prus udali się na wycieczkę do Warszawy.

Po dotarciu do stolicy pierwszym punktem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik. Tam mogliśmy nie tylko obejrzeć wiele eksponatów, ale również przeprowadzić ciekawe eksperymenty, dzięki którym skomplikowane dla nas prawa przyrody, stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Uczniowie przekonali się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda.

Po wyjściu z CNK czekała na nas pani przewodnik, która zaprosiła nas do zwiedzania zabytków Warszawy. Wędrując do Parku Łazienkowskiego mogliśmy zaobserwować niecodzienne wydarzenie tzw. Protokół dyplomatyczny. Natomiast
w Parku Łazienkowskim dużą atrakcją okazały się „Ławeczki Chopina”, gdzie wystarczyło nacisnąć guzik, aby usłyszeć wybrany fragment utworu.

W godzinach południowych przyszedł czas na posiłek, po którym udaliśmy się do gmachu Telewizji Polskiej. Tam poznaliśmy szczegóły pracy ludzi przedstawiających nam codziennie na ekranach telewizorów różne programy. Zobaczyliśmy to wszystko, czego nie widać podczas transmisji telewizyjnej. Zwiedziliśmy m.in. studio „Świat się kręci”, „Pytanie na śniadanie”, „Jaka to melodia”, „Warto rozmawiać”. W budynku TVP dotarliśmy również do muzeum, gdzie mogliśmy zobaczyć urządzenia, z których korzystano dawniej –  stare telewizory, kamery, gramofony, projektor oraz maszynę do zapisywania filmów na dawnych taśmach.

Kolejnym punktem programu był spacer po Starym Mieście. Zaczęliśmy go od Placu Zamkowego, gdzie mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury
i sztuki. Zaszczytne miejsce na Placu Zamkowym zajmuje Kolumna Zygmunta – najstarszy świecki pomnik wzniesiony w 1644 r. z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy. Podczas II wojny światowej runął, a jego roztrzaskaną kolumnę umieszczono przy Zamku Królewskim, gdzie mogliśmy ją zobaczyć.

Wędrowaliśmy także jedną z najbardziej znanych ulic stolicy, kryjącej w sobie wiele zabytków – Krakowskie Przedmieście. Po drodze mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę św. Krzyża. W samym centrum Starego Miasta powitała nas Syrenka – symbol Warszawy.

Ze Starego Miasta udaliśmy się na Międzynarodowe Lotnisko im. Fryderyka Chopina, gdzie mogliśmy zobaczyć przyloty i odloty samolotów. Warszawa Okęcie – to był ostatni punkt naszej wycieczki, po którym zaopatrzeni w różnego rodzaju pamiątki udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wieczorem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Bogumiłowic.

 

You may also like...

Font Resize
Kontrast