CIEMNA STRONA INTERNETU
CZYLI JAK MY DOROŚLI I RODZICE MOŻEMY ZADBAĆ
O BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH „DZIECI W SIECI”?
Wszyscy wiemy do czego służy Internet, jakie są jego pułapki. Dzieci również. Niestety bardzo często, to co w teorii wydaje się być banałem, w praktyce przerasta nawet najbardziej tęgie umysły. Czy da się uchronić nasze dzieci, by nie wpadały w ciemne zakamarki Internetu? Czy jedynym kompromisem są wyłączne zakazy?
Internet od lat spełnia nieocenioną rolę w nauce, rozrywce i komunikacji. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez tego cennego narzędzia. Na co dzień chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę odgrywa Internet w niwelowaniu różnic społecznych na świecie. Ułatwia on dostęp do edukacji, szczególnie w przypadku krajów biednych lub rozwijających się. Ponadto przyczynia się do wyciągania z nędzy i pomaga zapobiegać wykluczeniu społecznemu, choćby w przypadku osób niepełnosprawnych. Jest też potężnym narzędziem, jeśli chodzi o budowanie demokracji i obalanie reżimów.
Niestety Internet posiada też swoją ciemną stronę, która na co dzień może doprowadzać do rozprzestrzeniania niebezpiecznych zjawisk i patologii. Szczególnie zagrożone są tu dzieci, dla których sieć stała się środowiskiem naturalnym. Najmłodsi, podatni na wszelkiego rodzaju wpływy, nieświadomie wpadają w pułapkę internetowych mechanizmów i ludzi o złych zamiarach, co nierzadko ma wpływ na całe ich życie.
Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie?
- Niewłaściwe treści
Do szkodliwych treści zazwyczaj zalicza się:
– treści pornograficzne, w tym materiały prezentujące relacje seksualne z wykorzystaniem przemocy oraz nietypowe i dewiacyjne zachowania seksualne;
- - treści prezentujące przemoc i okrucieństwo, np. w filmach bądź brutalnych grach komputerowych;
- - treści promujące zachowania autodestrukcyjne – samookaleczenia lub samobójstwa, bądź zachowania szkodliwe dla zdrowia, np. wyniszczające diety (tzw. ruch pro-ana), zażywanie narkotyków lub dopalaczy;
- - treści dyskryminacyjne, nawołujące do wrogości lub nienawiści wobec różnych grup społecznych, narodowościowych, religijnych lub osób.
- Niebezpieczne kontakty
Będąc użytkownikami sieci, najmłodsi nawiązują nowe relacje, najczęściej w nadziei na znalezienie przyjaciół, w poszukiwaniu osoby, której można zwierzyć się z problemów itd. Znane są niestety liczne przypadki, kiedy internetowy przyjaciel zamiast rówieśnikiem, okazuje się dorosłym człowiekiem, do tego zdolnym manipulatorem, który próbuje nakłonić dziecko do nieodpowiednich zachowań.
- Niepożądane zachowania dzieci
Dostęp do szkodliwych treści i niekontrolowane kontakty w sieci mogą być zalążkiem niepożądanych zachowań u dzieci. Mowa tu m.in. o cyberprzemocy (zastraszanie, groźby, dystrybucja kompromitujących treści), produkcji i transmitowaniu w czasie rzeczywistym materiałów o wydźwięku seksualnym, przemocowymi rasistowskim czy w najgorszym przypadku o samookaleczaniu się, samobójstwu lub nawoływaniu do nich.
Narzędzia kontroli rodzicielskiej
- Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu, komputera i innych urządzeń mobilnych.
- Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści.
- Rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat jego doświadczeń i czasu spędzanego w sieci.
- Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniach z których korzysta dziecko.
- Zainstaluj program do ochrony rodzicielskiej.
Pamiętajmy, że to my, rodzice, jako doświadczeni i świadomi wad i zalet tego narzędzia użytkownicy, możemy poprowadzić dziecko właściwą ścieżką. Dbajmy o to, żeby zminimalizować ilość szkodliwych treści, do których dziecko ma dostęp za pośrednictwem Internetu, a także nie pozwólmy na surfowanie w sieci przez cały czas. W końcu to może doprowadzić do uzależnienia od bycia online, a w rezultacie do otyłości, braku głębokich więzi rodzinnych i społecznych, a także zaburzeń psychicznych i szeregu innych przykrych konsekwencji, które są dopiero obiektem badań specjalistów. Kluczem do sukcesu jest wspólne spędzanie czasu z dzieckiem poza siecią oraz głębokie relacje rodzinne i szczere rozmowy. A także zaufanie do dziecka, które sprawi, że uszanujemy jego prawo do prywatności, także w sferze Internetu.
Źródła:
- http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/bezpieczenstwo-dzieci-w-internecie/
- https://dataspace.pl/blog/bezpieczenstwo-dzieci-w-internecie-cz-1-zagrozenia-w-sieci
- http://www.dzieckowsieci.pl/