Konstytucja 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja
    
    Uczniowie klas II i IV pod opieką p. Anny Bujacz i p. Justyny Kubiak przygotowali uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie.
    Słuchacze dowiedzieli się, że była to druga na świecie i pierwsza w Europie spisana konstytucja. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan i szlachty oraz wprowadziła ochronę państwa nad chłopami.
Z uchwaleniem Konstytucji 3 maja wiązały się nadzieje na umocnienie Polski na arenie międzynarodowej, ustawa dawała też szansę na przeprowadzenie koniecznych reform ustrojowych. Konstytucja miała także gwarantować niezależność polityczną od zagrażających Polsce sąsiadów. Chociaż obowiązywała krótko i nie uchroniła Polski przed kolejnym rozbiorem, to stała się bardzo ważnym dla Polaków symbolem, dlatego rocznicę jej uchwalenia ustanowiono świętem narodowym.
    Uroczysta akademia podkreśliła doniosłość tego święta i wychowania w duchu patriotyzmu.

You may also like...

Font Resize
Kontrast